Sedef Otu’nun Faydaları

Sedef Otu – Ruta Graveoles

Kullanılan Kısımları: Kurutulmuş veya taze dalları.

Dahilen:

Terletici, iştah açıcı, yatıştırıcı (histeri ve sarada) ve adet söktürücü olarak kullanılır.

Kullanılışı:

  • Terletici, yatıştırıcı ve iştah açıcı olarak 1 bardak kaynar suya, 2 gr bitki konur, 10 dk bekletilir, günde 1-2 bardak içilir.
  • adet geciktirmek için sedef otu toz haline getirilir, 0,20 – 0,80 gr hap halinde içilir. Not: Günde 1 gr mı geçmemelidir.
  • Bahçe sedef otu toz halinde günde 3 defa 1 er gr içildiğinde; felci, titremeyi ve sinir bozulması hastalıklarını giderir. (Tecrübe edilmiştir.) Kesinlikle doktor nezaretinde kullanılmalıdır.
  • Tehlikeli bir bitkidir., verilen doz aşılmamalıdır. Sarhoşluk ve ishalle beliren zehirlenmeler yapar.

Sedef otu uçucu yağı; Gaz giderici olarak ve yukarıda belirtilen yerlerde aynı maksatla kullanılabilir.
Kullanılışı: Günde birkaç damla 1 kesme şeker üzerine damlatılarak yenilir.

Haricen:

Sedef otu yağı yapılışı:

  • 20 gr kuru sedef otu yaprağı, 200 gr saf zeytinyağı içerisinde arasına karıştırılarak bir müddet güneşte kurutulur. Bu yağ karın ağrılarına karşu karın üzerine sürülür. Bilhassa çocuk karın ağrılarına karşı kullanılır. Fazla kullanıldığında deride kızarıklıklar ve kabarcıklar meydana getirir.
  • Vücuttaki beyaz lekelerde (abraşlıkta) taze sedef otu sıkılır, natron (tabii sodyum) ile karıştırılır, lekeler üzerine sürülür, bir müddet devam edilir.
  • Taze bitki ezilir, lapa haline getirilir, ince bir bezle , romatizma ağrılarında ağrıyan yere sarılır. Çok tahriş edici olduğundan deride kızartı meydana gelince lapa hemen kaldırılmalıdır.

Önemli Bilgi:  Öncelikle Sedef otu çok tehlikeli bir bitkidir, 50 civarı türü vardır ve bunlardan sadece bir kaçı şifa maksatlı kullanılır. Bu yüzden bu otu kendiniz bulup toplamayı denemeyin çünkü ciddi zehirlenmelere neden olur, sizler için en sağlıklısı attarlardan bulacağınız türleridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir